Ali Doğan

Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Doğan, (1946) Kahramanmaraş’ın Türkoğlu İlçesi’nde yer alan Özbek Köyü’nde çiftçilikle uğraşan Veli Doğan ile ev hanımı Gülistan (Manış) Doğan’ın 5 çocuğundan 2’incisi olarak 7 Mayıs 1946 tarihinde dünyaya geldi. Ekonomik koşulların yetersizliği nedeniyle Ortaokul’da eğitim hayatını noktalamak zorunda kaldı. 18 Haziran 1977 yılında hayatını ev hanımı Adile (Çulhaoğlu) Doğan ile birleştirdi. Çiftin Haluk Veli, Fatma Ruken, Sevda isimli 3 çocuğu bulunuyor.

İlk iş hayatına 1958 yılında amcasının sahip olduğu bakkalda çıraklık yaparak adım attı. Askerlik görevinden önce Mersin, Adana ve İskenderun hattında yaş meyve ve sebze ticareti yaptı. 1965 yılından itibaren pamuk ticareti ile uğraştı. Askerlik görevinin ardından döndüğü Kahramanmaraş’ta 4 adet çırçır makinesi yatırımı yaparak ilk şahıs işletmesini kurdu. 1972 yılına gelindiğinde işletmesinin toplam makine sayısını 20’ye yükselterek çırçır ve prese fabrikası kurdu. Bu yıllarda zirai ilaç ve tarım ürünleri satan bir işletme açtı. 1974 yılında K.Maraş Ford Traktör Bayiliğini satın aldı. 1976’da satın aldığı işletme ile pamuk çekirdeğinden ham yağ ve rafine ürünleri üreterek hem iplik sektörüne hem de yağ sektörüne hammadde imal etti.

1978 yılı sonunda gerçekleşen Maraş olayları sırasında her iki fabrikasının ve diğer iş yerlerinin kundaklanması, yakılması ardından ailesi ile birlikte ilk önce Gaziantep’e oradan da Mersin’e taşındı. Uzun bir aranın ardından 1980 yılında Mersin’de Aldo Ticaret unvanı ile yeni bir şahıs işletmesi kurarak yaş meyve ve sebze ürünlerinde ticarete yeniden başladı. Bu süreçte mercimek fabrikalarından topladığı yüksek besin değerine sahip mercimek posasını yem sektörüne hammadde olarak temin ederek Mersin ve diğer illerdeki hayvancılık sektörünün ve yem sanayisinin gelişmesine katkı sağladı. Ayrıca 80’li yıllarda firma bünyesine kazandırdığı H Belgesi ile uluslararası taşımacılık ve komisyonculuk sektörüne girdi. Birçok ulusal şirketin Mersin Temsilciliğinin açılmasını sağlayarak nakliye firmalarının özellikle İran ve Irak pazarlarına ulaşmasını sağladı.

1984 yılından sonra nakliye sektöründen ayrılarak emlak ve inşaat sektörüne girdi. Mersin ve Ankara’da onlarca ev ve ofis projesinde imza attıktan sonra 2000’li yıllarda sektörden çekilerek, 1996 yılında bir ortağı ile kurduğu VW Opat Otomotiv ile otomotiv sektörüne yöneldi. Bu süreçte Mersin’deki ilk Volkswagen bayisini taşıyarak 2000 yılında Mezitli ilçesinde bölgenin en modern showroom’unu kurdu. 2009 yılında da Opat Tarsus Şubesi yatırımlarını yaparak bölgedeki otomotiv altyapısını güçlendirdi. 2010 yılında Mersin DOD ikinci el araç bayisini açtı. 2011 yılında ortaklıktan ayrılarak Opat Otomotiv’i aile şirketleri bünyesine kattı. Bu süreçte 2010 yılında ayrıca kurduğu Aldo Otomotiv firması üzerinden Audi markasını da Mersin’e kazandırdı. Volkswagen Doğuş Finans’ın Yetkili Satıcılığını şirket bünyesine kattı.

2001 yılında turizm sektörüne girmek için başlattığı yatırımlarını 2 yılda tamamlayarak 272 yatak kapasitesi ile 4 yıldızlı Olbios Marina Resort Hotel’i bölgeye kazandırdı. Daha sonra aldığı yeşil anahtar, yeşil yıldız, mavi bayraklı ve ISO Belgesine sahip tesisi ile bölgeye yeni turistlerin gelmesini sağlayarak bölge kalkınmasına önemli katkılar sağladı.

2007 yılında Mersin Teknopark’ta Veldo Teknoloji markasıyla, yerli teknolojiler geliştirmek amacıyla ticari araçlara otomatik Kapı ve basamak üretimi yaptı. 2016 yılında Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde 4 bin metrekare alanda yeni fabrika yatırımı yaptı. Burada kurduğu güçlü Ar-Ge ekibiyle iklimlendirme, basamak, kayar kapı, fırçasız motor, koltuk takip sistemleri ürünlerinde yeni teknolojiler geliştirerek ticarileştirmeye devam ediyor.
2014 yılında kurduğu Aldo Enerji ile yenilenebilir enerji sektörüne girdi. Şirket, bugüne kadar Türkiye’nin bir çok ilinde, toplam 180 MW’a yakın enerji üreten güneş enerjisi santrali kurulumu gerçekleştirdi.

Daha önce Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Kurucu Üyeliği, Başkanlığı ve Çukurova Sanayici İş İnsanları Federasyonu Başkanlığı yaptı. Halen inşaat, turizm, otomotiv, enerji, teknoloji gibi birçok sektörde faaliyet gösteren Aldo Grup Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürürken, aynı zamanda Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcılığı ve Mersin Temsilciliği, TÜRKONFED Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanlar Kurulu Üyeliği, Çukurova Sanayici İş İnsanları Federasyonu Başkanlar Kurulu Üyeliği, Mersin Ekonomi Platformu Başkanlar Kurulu Üyeliği, İçel Sanat Kulübü Üyeliği, Sosyal Demokrasi Derneği Üyeliği ve Mersin Cemevi Danışma Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürüyor.

İş hayatında her zaman katma değerli ve kaliteli üretimden yana oldu. Aldo Grup bünyesinde şu an 450 kişiye istihdam sağlamaktadır. Cumhuriyet değerlerine her zaman sahip çıktı ve katıldığı her etkinlikte demokrasinin, ekonomi ile eşit mesafede olduğunu belirtti. Ekonomisi yüksek olan ülkelerin demokrasisinin de geliştiğini, demokrasisi gelişen ülkelerin ekonomisinin de kalkındığını belirtti. Çalıştığı personelini her zaman bir aile ferdi gibi görüp ‘Önce birbirinizi sevin daha sonra yaptığınız işi en iyi şekilde yapın ve kaliteden ödün vermeyin’ der. Gelişme devam ettikçe toplum refahının daha yüksek olacağına, barış iklimini sürekli kılacağına inanır. En sevdiği söz ise; ‘İlk başta kendiniz ile barışık olun, nefsinizin esiri olmayın, sabırlı olun ve olanın tadını alın. Sevgi ve dostluğa önem verin.’

Menü