Ali Doğan

Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Doğan, 7 Mayıs 1946 tarihinde Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. İş hayatına 1958 yılında amcasının sahip olduğu bakkalda çıraklık yaparak adım attı. Askerlik görevinden önce Mersin, Adana ve İskenderun hattında yaş meyve ve sebze ticareti yaptı. 1965 yılından itibaren pamuk ticareti ile uğraştı. Kahramanmaraş’ta 4 adet çırçır makinesi yatırımı yaparak ilk şahıs işletmesini kurdu.

1972 yılına gelindiğinde işletmesinin toplam makine sayısını 20’ye yükselterek çırçır ve prese fabrikası kurdu. Bu yıllarda zirai ilaç ve tarım ürünleri satan bir işletme açtı. 1974 yılında Kahraman Maraş Ford Traktör Bayiliğini aldı. 1976’da yeni bir işletme kurarak pamuk çekirdeğinden ham yağ ve rafine ürünleri üreterek hem iplik sektörüne hem de yağ sektörüne hammadde imal etti.

1978 yılı sonunda gerçekleşen Maraş olayları sırasında her iki fabrikasının ve diğer iş yerlerinin kundaklanması, yakılması ardından ailesi ile ilk önce Gaziantep’e oradan da Mersin’e taşındı.

Uzun bir aranın ardından 1980 yılında Aldo Ticaret unvanı ile yeni bir şahıs işletmesi kurarak yaş meyve ve sebze ürünlerinde ticarete yeniden başladı. Bu süreçte yem sektörüne hammadde temini alanında da çalışarak Çukurova’daki hayvancılık sektörünün ve yem sanayisinin gelişmesine katkı sağladı. 80’li yıllarda uluslararası taşımacılık ve komisyonculuk sektörüne girip birçok ulusal şirketin Mersin temsilciliğinin açılmasını ve lojistik firmalarının özellikle İran ve Irak pazarlarına ulaşmasını sağladı.

1984 yılında emlak ve inşaat sektörüne girerek Mersin ve Ankara’da pek çok ev ve ofis projesine imza attı. 1996 yılında Mersin’deki ilk Volkswagen Yetkili Satıcı ve Servisi olan ‘Opat’ ile otomotiv sektörüne yöneldi. 2000 yılında Mezitli ilçesinde bölgenin en modern showroom’ unu kurdu. 2009 yılında da Opat Tarsus Şubesi yatırımlarını yaparak bölgedeki otomotiv ağını güçlendirdi. Hemen ardından 2010 yılında Opat DOD (Doğuş Oto Değerlendirme) ikinci el araç bayisini açtı. 2011 yılında ortaklıktan ayrılarak Opat Otomotiv’i aile şirketleri bünyesine kattı. Bu süreçte 2010 yılında ayrıca kurduğu Aldo Otomotiv firması ile Audi markasını da Türkiye’nin ilk terminal konseptli showroomu ile Mersin’e kazandırdı. Aynı yıl Volkswagen Doğuş Finans’ın Yetkili Satıcılığını otomotiv şirketleri bünyesine kattı ve 2017 yılında Volkswagen Doğuş Finans Sigorta birimi ile birleşme sağlandı.

2001 yılında turizm sektörü yatırımı ile, 2 yılda tamamlanan 272 yatak kapasitesi ile 4 yıldızlı Olbios Marina Resort Hotel’ i bölgeye kazandırdı. Daha sonra aldığı yeşil anahtar, yeşil yıldız, mavi bayraklı ve ISO Belgesine sahip tesisi ile bölgeye yeni turistlerin gelmesini sağlayarak bölge kalkınmasına önemli katkılar sağladı.

2007 yılında yerli teknolojiler geliştirmek amacıyla Mersin Teknopark’ ta Veldo Teknoloji’yi kurdu. Ticari araçlara otomatik kapı ve basamak üretimi yapan firma 2016 yılında Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde 4 bin metrekare alanda yeni fabrikasına taşındı. Veldo Teknoloji yeni fabrikada kurulan güçlü Ar-Ge ekibiyle iklimlendirme, elektrikli otomatik kayar basamak, gizli otomatik kayar kapı sistemi, koltuk takip sistemleri ürünlerinde yeni teknolojiler geliştirerek üretmeye ve Türkiye satışı ile beraber 48 ülkeye ihracatını gerçekleştirmeye devam ediyor.

Ali Doğan, 2014 yılında güneş enerjisi sektörüne girdi ve kısa sürede toplam kurulu gücü 200 MW’ ı aşan Aldo Enerji, Türkiye’nin önde gelen yatırımcı ve EPC şirketlerinden biri olmayı başardı. Türkiye’de hayata geçirilen başarılı projelerin ardından şirket yatırımlarını uluslararası pazara yönlendirmiş durumdadır.

Daha önce Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Kurucu Üyeliği, Başkanlığı ve Çukurova Sanayici İş İnsanları Federasyonu Başkanlığı yaptı. Halen inşaat, turizm, otomotiv, enerji, teknoloji gibi birçok sektörde faaliyet gösteren Aldo Grup Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürürken, aynı zamanda Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcılığı ve Mersin Temsilciliği,  TÜRKONFED Yüksek Danışma Kurulu üyeliği, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanlar Kurulu Üyeliği, Çukurova Sanayici İş İnsanları Federasyonu Başkanlar Kurulu Üyeliği, Mersin Ekonomi Platformu Başkanlar Kurulu Üyeliği, Mersin Cem Evi Danışma Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürüyor.

İş hayatında her zaman katma değerli ve kaliteli üretimden yana oldu. Aldo Grup bünyesinde şu an 490 kişiye istihdam sağlamaktadır. Cumhuriyet değerlerine her zaman sahip çıktı ve katıldığı her etkinlikte demokrasinin, ekonomi ile eşit mesafede olduğunu belirtti. Ekonomisi yüksek olan ülkelerin demokrasisinin de geliştiğini, demokrasisi gelişen ülkelerin ekonomisinin de kalkındığını belirtti. Çalıştığı personelini her zaman bir aile ferdi gibi görüp ‘Önce birbirinizi sevin daha sonra yaptığınız işi en iyi şekilde yapın ve kaliteden ödün vermeyin’ der. En sevdiği söz ise; ‘İlk başta kendiniz ile barışık olun, nefsinizin esiri olmayın, sabırlı olun ve olanın tadını alın. Sevgi ve dostluğa önem verin.’ olmuştur.